Uczestnikami przemarszu organizowanego przez Bank Żywności w Siedlcach przy współpracy Bożeny Uziębło nauczycielki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach byli dzieci i młodzież 13 szkół z Siedlec oraz powiatu siedleckiego.
Podczas przemarszu uczestnicy zatrzymali się na chwilę pod pomnikiem Jana Pawła II aby zaśpiewać „Barkę” i uczcić w ten sposób przypadającą w tym dniu 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża.
W drugiej części wydarzenia dzieci i młodzież zaprezentowały wierszyki i piosenki o tematyce ekologicznej ekologicznych, został również odczytany manifest ukazujący wpływ marnowania żywności na środowisko. Podczas happeningu wręczono Certyfikaty „Ratownika Żywności” organizacjom współpracującym z Bankiem Żywności w Siedlcach za ratowanie żywności o krótkich terminach przydatności do spożycia z sieci handlowych.
Na uczestników czekał ciepły bigos, owoce, napoje oraz słodka niespodzianka. Natomiast dla uczniów którzy zdecydowali się zaprezentować wierszyk lub piosenkę organizator zapewnił nagrody.
„Na świecie marnuje się rocznie 1,3 mld ton żywności (wg raportu FAO z 2013 r.). Taka ilość wystarczyłaby na wyżywienie wszystkich mieszkańców Polski przez 66 lat. Z tego 88 milionów ton marnuje się w samej unii Europejskiej. Najwięcej odpadów produkują konsumenci (53%) oraz przetwórcy (19%). Problem dotyczy również Polski. W naszym kraju wg jedynych dostępnych na ten moment danych Eurostatu sprzed 12 lat marnuje się 9 mln ton jedzenia rocznie z czego konsumenci wyrzucają ok 2 mln. (…)
(…)Jeśli chodzi o deklarowany poziom marnowania żywności wśród konsumentów, to wg raportu z 2018 roku instytutu Kontar Millward Brown przygotowanego na zlecenie FPBŻ, do wyrzucania żywności przyznaje się 42% społeczeństwa. Wyrzucamy najczęściej pieczywo (49%), owoce (46%), wędliny (45%), warzywa (37%). Wśród często wymienianych przyczyn marnotrawstwa w gospodarstwach domowych, Polacy wciąż wskazują brak wiedzy na temat właściwego przechowywania żywności oraz brak umiejętności ponownego wykorzystania produktów, które nie zostały spożyte podczas posiłku np. ugotowany w nadmiarze ryż lub makaron. Jednak już od ponad 6 lat najczęstsza przyczyna wyrzucania jedzenia jest przeoczenie terminu przydatności do spożycia (29%) oraz zbyt duże zakupy (20%). To pokazuje że wciąż potrzebna jest podstawowa wiedza, która w sposób prosty i przystępny tłumaczyłaby zasady postępowania z żywnością w kuchni.”(Raport FPBŻ – Nie marnuje jedzenia 2018 – cały raport dostępny poniżej)
W przemarszu uczestniczyły reprezentacje:
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gabriela Narutowicza w Siedlcach
- Szkoła Podstawowa nr 5 im. Władysława Rawicza w Siedlcach
- Szkoła Podstawowa nr 7 im. Czesława Kamińskiego w Siedlcach
- Szkoła Podstawowa nr 8 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Siedlcach
- Szkoła Podstawowa nr 9 im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach
- Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Siedlcach
- Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica w Siedlcach
- Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. Gen. Władysława Sikorskiego w Siedlcach
- Zespół Oświatowy w Żelkowie Kolonii
- Zespół Szkół Niepublicznych im. Kornela Makuszyńskiego. w Borkach Wyrkach
- Zespół Oświatowo – Wychowawczy w Białkach
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Paprotni